Opinie innowacyjne

OPINIA O INNOWACYJNOŚCI

Wnioskodawcy ubiegający się o dofinansowane ze środków unijnych, zwłaszcza dotyczących zakupu środków trwałych, często muszą wykazać, iż w projekcie zostanie wdrożona innowacja produktowa bądź procesowa na poziomie regionalnym, krajowym, międzynarodowym. Wynika to z faktu, iż instytucje wdrażające i Unia Europejska chcą wspierać projekty, które przyczynią się do wzrostu innowacyjności w przedsiębiorstwach, a co za tym idzie przedsiębiorstwa będą miały możliwość wejść z produktami/usługami na nowe rynki, tym samym zwiększą Swoja przewagę nad konkurencją. Uzasadnienie innowacyjności swoich pomysłów, które mają być zrealizowane w projekcie ustala się na podstawie dołączonej do dokumentacji opinii o innowacyjności – osobnego dokumentu, będącego niezależną opinią zewnętrznego podmiotu, w którym zamieszczane jest uzasadnienie innowacyjności projektu ściśle odnoszące się do kryteriów oceny w danym konkursie. Bardzo często formularz opinii ma ściśle narzuconą strukturę i ma zawierać określonego rodzaju dowody na innowacyjność, które nie mogą być jedynie opiniami ekspertów i muszą zawierać obiektywne dane będące podstawą do określenia typu innowacji. Zgodnie z panującymi zasadami opinię o innowacyjności może wystawić:

Instytucja, która jest jednostką naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r.poz. 1620 z późn. zmianami) prowadzącą w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe, są to m.in.:

  • jednostki badawczo-naukowe;
  • centra badawczo-rozwojowe;
  • instytuty przemysłowe;
  • uczelnie;
  • organizacje technicznych.

Jesteśmy firmą, która ściśle współpracuje z powyższymi podmiotami, przygotowujemy niezbędny opis wdrażanej usługi/produktu, na podstawie którego ekspert/jednostka naukowa wystawia opinię o innowacyjności.